
Original: $279.22
-70%$279.22
$83.77The Story
Kondor Blue KB-BMPCC6KP-GRIP-KIT Overview
This gray Battery Grip Extension Kit from Kondor Blue adapts your standard Kondor Blue BMPCC 6K Pro cage to accommodate a camera battery grip. This kit provides Kondor Blue cage owners the flexibility to protect their Blackmagic Design 6K Pro camera whether using a battery grip or not. The Battery Grip Extension Kit features a NATO rail, multiple 1/4"-20 accessory threads, several 3/8"-16 ARRI-style threads, built-in cable clamps, and strap slots.
Compatibility
In the Box
- Kondor Blue Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K Pro Battery Grip Extension Kit (Gray)
- Limited Lifetime Warranty
Kondor Blue KB-BMPCC6KP-GRIP-KIT Specs
| Accessory Mount Threads | Multiple: 1/4"-20 Several: ARRI-Style 3/8"-16 |
| Rail Type | 1 x NATO |
| Cable Clamp | 1 x HDMI 1 x USB Type-C |
| Material of Construction | Aluminum |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 0.395 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.1 x 6.85 x 1.75" |
Kondor Blue KB-BMPCC6KP-GRIP-KIT Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Kondor Blue KB-BMPCC6KP-GRIP-KIT Overview
This gray Battery Grip Extension Kit from Kondor Blue adapts your standard Kondor Blue BMPCC 6K Pro cage to accommodate a camera battery grip. This kit provides Kondor Blue cage owners the flexibility to protect their Blackmagic Design 6K Pro camera whether using a battery grip or not. The Battery Grip Extension Kit features a NATO rail, multiple 1/4"-20 accessory threads, several 3/8"-16 ARRI-style threads, built-in cable clamps, and strap slots.
Compatibility
In the Box
- Kondor Blue Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K Pro Battery Grip Extension Kit (Gray)
- Limited Lifetime Warranty
Kondor Blue KB-BMPCC6KP-GRIP-KIT Specs
| Accessory Mount Threads | Multiple: 1/4"-20 Several: ARRI-Style 3/8"-16 |
| Rail Type | 1 x NATO |
| Cable Clamp | 1 x HDMI 1 x USB Type-C |
| Material of Construction | Aluminum |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 0.395 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.1 x 6.85 x 1.75" |
Kondor Blue KB-BMPCC6KP-GRIP-KIT Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






















