
Original: $54.48
-70%$54.48
$16.34The Story
Kondor Blue KB-38BALL-AM Overview
This space gray Ball Head to 3/8"-16 Thread with ARRI Locating Pins for Magic Arm from Kondor Blue is designed to be used with various magic arms and clamps in order to attach 3/8"-16 compatible accessories. A female 3/8"-16 thread with ARRI locating pins prevents your chosen accessory from twisting and becoming loose.
The 1" ball head has a rubber gasket to increase the ball head clamp's grip. Aerospace-grade aluminum creates a durable construction.
Kondor Blue KB-38BALL-AM Specs
| Compatibility | Not Specified by Manufacturer |
| Mounting | 1 x 1" Ball Head 1 x 3/8"-16 Thread with ARRI-Locating Pins |
| Color | Gray |
| Material of Construction | Aerospace Grad Aluminum, Rubber |
| Dimensions | 2.5 x 0.9 x 0.9" / 63.5 x 22.9 x 22.9Â mm |
| Weight | 1.7Â oz / 48Â g |
| Package Weight | 0.075 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.55 x 3.9 x 1.15" |
Kondor Blue KB-38BALL-AM Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Kondor Blue KB-38BALL-AM Overview
This space gray Ball Head to 3/8"-16 Thread with ARRI Locating Pins for Magic Arm from Kondor Blue is designed to be used with various magic arms and clamps in order to attach 3/8"-16 compatible accessories. A female 3/8"-16 thread with ARRI locating pins prevents your chosen accessory from twisting and becoming loose.
The 1" ball head has a rubber gasket to increase the ball head clamp's grip. Aerospace-grade aluminum creates a durable construction.
Kondor Blue KB-38BALL-AM Specs
| Compatibility | Not Specified by Manufacturer |
| Mounting | 1 x 1" Ball Head 1 x 3/8"-16 Thread with ARRI-Locating Pins |
| Color | Gray |
| Material of Construction | Aerospace Grad Aluminum, Rubber |
| Dimensions | 2.5 x 0.9 x 0.9" / 63.5 x 22.9 x 22.9Â mm |
| Weight | 1.7Â oz / 48Â g |
| Package Weight | 0.075 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.55 x 3.9 x 1.15" |
Kondor Blue KB-38BALL-AM Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






















