
Original: $113.27
-70%$113.27
$33.98The Story
- Continuously monitor up to 1000 hours of voltage, current, capacity/charge delivered, energy, and resistance (calculated)
- Tests most common standard USB-A ports, including Qualcomm Quick Charge ports
- Store and recall up to 10 readings
- Voltage and current overload detection
- Hi-resolution LCD for clear visibility in environments with low ambient lighting
- Durable cable to allow easy access to hard-to-reach ports
- Rugged, pocket-sized, and light weight Klein industrial design stands up to jobsite demands
- Built to withstand a 6.6-Foot (2m) drop
Product details
| Voltage Measuring Range AC | - |
| Meter Display Type | LCD |
| Operating Temperature Min | -10°C |
| Operating Temperature Max | 50°C |
| Product Range | - |
| Plug Type | USB |
Other details
| Brand | KLEIN TOOLS |
| Part Number | ET920 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Continuously monitor up to 1000 hours of voltage, current, capacity/charge delivered, energy, and resistance (calculated)
- Tests most common standard USB-A ports, including Qualcomm Quick Charge ports
- Store and recall up to 10 readings
- Voltage and current overload detection
- Hi-resolution LCD for clear visibility in environments with low ambient lighting
- Durable cable to allow easy access to hard-to-reach ports
- Rugged, pocket-sized, and light weight Klein industrial design stands up to jobsite demands
- Built to withstand a 6.6-Foot (2m) drop
Product details
| Voltage Measuring Range AC | - |
| Meter Display Type | LCD |
| Operating Temperature Min | -10°C |
| Operating Temperature Max | 50°C |
| Product Range | - |
| Plug Type | USB |
Other details
| Brand | KLEIN TOOLS |
| Part Number | ET920 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






