đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.77
Original: $2.58
-70%Kingstate KEEG1542PBL-A 4mm PCB Mount Electret Condenser Microphone—
$2.58
$0.77The Story
The KEEG1542PBL-A is a 0.5mA 10V omnidirectional Electret Condenser Microphone, brass construction with gold-plated finish, gold-plated pin type terminal, 58dBA signal to noise ration, -42dB sensitivity and 180Hz to 20kHz frequency range.
- -20 to 70°C Operating temperature range
Audio
Product details
| Transducer Function | Microphone |
| Directivity | Omnidirectional |
| Frequency Response Min | 180Hz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Supply Voltage Min | - |
| Supply Voltage Max | 10V |
| Sensitivity (dB) | -42dB |
| Drain Current Max | 500µA |
| Output Impedance | 2.2kohm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | KINGSTATE |
| Part Number | KEEG1542PBL-A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The KEEG1542PBL-A is a 0.5mA 10V omnidirectional Electret Condenser Microphone, brass construction with gold-plated finish, gold-plated pin type terminal, 58dBA signal to noise ration, -42dB sensitivity and 180Hz to 20kHz frequency range.
- -20 to 70°C Operating temperature range
Audio
Product details
| Transducer Function | Microphone |
| Directivity | Omnidirectional |
| Frequency Response Min | 180Hz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Supply Voltage Min | - |
| Supply Voltage Max | 10V |
| Sensitivity (dB) | -42dB |
| Drain Current Max | 500µA |
| Output Impedance | 2.2kohm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | KINGSTATE |
| Part Number | KEEG1542PBL-A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.