
Original: $734.60
-70%$734.60
$220.38The Story
- Built-in LED flashlight to illuminate test area
- Flashing backlight as additional visual alert during continuity tests in noisy environments
- Vsense to perform non-contact voltage detection
- Data logging capability (stores up to 10 readings)
- IR-to-USB connectivity to transfer data to PC for record
Applications
Industrial, Maintenance & Repair, Test & Measurement
Contents
Quick Start Guide, Certificate of Calibration (CoC), U1167A 4 mm Tips probes test leads, 4 x 1.5 V batteries
Product details
| Voltage Measure AC Max | 600V |
| Resistance Measure Max | 60Mohm |
| Current Measure AC Max | 10A |
| DMM Functions | AC/DC Voltage, Capacitance, Continuity, Diode, Frequency, Resistance |
| Voltage Measure DC Max | 600V |
| Warranty | 3 Years |
| Current Measure DC Max | 10A |
| Product Range | U1230 Series |
| Range Selection | Auto, Manual |
| No. of Digits | 4 |
| Display Count | 6600 |
| DMM Response Type | True RMS |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | U1233A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Built-in LED flashlight to illuminate test area
- Flashing backlight as additional visual alert during continuity tests in noisy environments
- Vsense to perform non-contact voltage detection
- Data logging capability (stores up to 10 readings)
- IR-to-USB connectivity to transfer data to PC for record
Applications
Industrial, Maintenance & Repair, Test & Measurement
Contents
Quick Start Guide, Certificate of Calibration (CoC), U1167A 4 mm Tips probes test leads, 4 x 1.5 V batteries
Product details
| Voltage Measure AC Max | 600V |
| Resistance Measure Max | 60Mohm |
| Current Measure AC Max | 10A |
| DMM Functions | AC/DC Voltage, Capacitance, Continuity, Diode, Frequency, Resistance |
| Voltage Measure DC Max | 600V |
| Warranty | 3 Years |
| Current Measure DC Max | 10A |
| Product Range | U1230 Series |
| Range Selection | Auto, Manual |
| No. of Digits | 4 |
| Display Count | 6600 |
| DMM Response Type | True RMS |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | U1233A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
