
Original: $8,713.26
-70%$8,713.26
$2,613.98The Story
- Flat bandwidth - dc to 50 MHz, Max. Current 30 Arms
- Superior 1% accuracy and high S/N ratio
- Overload protect function prevents probe damage at excessive input
- Direct connection to high impedance BNC input of oscilloscope
- "Demagnetize" button to remove any residual magnetism that built up in the magnetic core
- External power supply N2779A lets you connect up to three N278xBs to a single power supply
Applications
Sensing & Instrumentation, Metering, Test & Measurement
Product details
| Meter Side Connector | BNC Plug |
| Current Range Min | 5mA |
| Current Range Max | 30A |
| Product Range | - |
| Probe Side Connector | Current Clamp |
| For Use With | Keysight Oscilloscopes |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | N2782B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Flat bandwidth - dc to 50 MHz, Max. Current 30 Arms
- Superior 1% accuracy and high S/N ratio
- Overload protect function prevents probe damage at excessive input
- Direct connection to high impedance BNC input of oscilloscope
- "Demagnetize" button to remove any residual magnetism that built up in the magnetic core
- External power supply N2779A lets you connect up to three N278xBs to a single power supply
Applications
Sensing & Instrumentation, Metering, Test & Measurement
Product details
| Meter Side Connector | BNC Plug |
| Current Range Min | 5mA |
| Current Range Max | 30A |
| Product Range | - |
| Probe Side Connector | Current Clamp |
| For Use With | Keysight Oscilloscopes |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | N2782B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.


