
Original: $9,959.84
-70%$9,959.84
$2,987.95The Story
- Easily generate the full range of signals you need for the most demanding measurements
- Select just the capabilities you need now, then upgrade easily when your needs change
- 1 ps jitter, 1/100th the jitter of DDS generators
- 5x lower harmonic distortion than DDS
- Compatible with Keysight BenchVue software
- Provides standard PRBS patterns, PN3 through PN32 Select PN type, set bit rate, set edge times
- Easily set up & control your 33600A remotely over LAN using the built-in LXI Web browser
- Various upgrades available including bandwidth, GPIB and Memory
Applications
Test & Measurement, System Monitoring, Maintenance & Repair
Footnotes
Product details
| Plug Type | EU, UK |
| Bandwidth | 120MHz |
| Signal Generator Type | Arbitrary, Function, Pulse |
| No. of Channels | 1 Channel |
| Product Range | 33600A Series |
| Warranty | 3 Years |
| Signal Generator Modulation | AM, BPSK, FM, FSK, PM, PWM, Sum |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | 33621A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Easily generate the full range of signals you need for the most demanding measurements
- Select just the capabilities you need now, then upgrade easily when your needs change
- 1 ps jitter, 1/100th the jitter of DDS generators
- 5x lower harmonic distortion than DDS
- Compatible with Keysight BenchVue software
- Provides standard PRBS patterns, PN3 through PN32 Select PN type, set bit rate, set edge times
- Easily set up & control your 33600A remotely over LAN using the built-in LXI Web browser
- Various upgrades available including bandwidth, GPIB and Memory
Applications
Test & Measurement, System Monitoring, Maintenance & Repair
Footnotes
Product details
| Plug Type | EU, UK |
| Bandwidth | 120MHz |
| Signal Generator Type | Arbitrary, Function, Pulse |
| No. of Channels | 1 Channel |
| Product Range | 33600A Series |
| Warranty | 3 Years |
| Signal Generator Modulation | AM, BPSK, FM, FSK, PM, PWM, Sum |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | 33621A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



