
Original: $47.56
-70%$47.56
$14.27The Story
Kentmere VC Select Luster Overview
Kentmere 5 x 7" Select Variable Contrast (VC) Resin Coated (RC) Paper is a professional quality resin-coated, medium-weight, variable contrast paper designed for use by the most discriminating photographers.
This is an excellent paper for both amateur and professional use. The smooth, even tones as well as the ease with which it prints will please you.
Kentmere VC Select Luster Specs
| Quantity | 25 Sheets |
| Width | 5" / 12.7Â cm |
| Length | 7" / 17.8Â cm |
| Paper Type | Negative |
| Surface Finish | Luster |
| Contrast | Multigrade |
| Tone | Neutral |
| Base Type | Resin Coated / Medium Weight |
| Basis Weight | 270 gsm |
| Thickness | 9.6 mil / 0.245 mm |
| Paper Handling | Amber, Brown, Red Filter (15 W Bulb) |
| Package Weight | 0.4 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.5 x 7.2 x 1" |
Kentmere VC Select Luster Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Kentmere VC Select Luster Overview
Kentmere 5 x 7" Select Variable Contrast (VC) Resin Coated (RC) Paper is a professional quality resin-coated, medium-weight, variable contrast paper designed for use by the most discriminating photographers.
This is an excellent paper for both amateur and professional use. The smooth, even tones as well as the ease with which it prints will please you.
Kentmere VC Select Luster Specs
| Quantity | 25 Sheets |
| Width | 5" / 12.7Â cm |
| Length | 7" / 17.8Â cm |
| Paper Type | Negative |
| Surface Finish | Luster |
| Contrast | Multigrade |
| Tone | Neutral |
| Base Type | Resin Coated / Medium Weight |
| Basis Weight | 270 gsm |
| Thickness | 9.6 mil / 0.245 mm |
| Paper Handling | Amber, Brown, Red Filter (15 W Bulb) |
| Package Weight | 0.4 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.5 x 7.2 x 1" |
Kentmere VC Select Luster Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.







