
Original: $444.89
-70%$444.89
$133.47The Story
Kendall Howard 1915-3-500 Overview
- 1Description
- 2Two-Piece, Knockdown Design
- 3Cable Lacing Points
- 4Quick Assembly
The 15U Tall 18" Deep Open Frame Wall Rack from Kendall Howard has a feature-rich, dual frame design making it easy for IT technicians to install. This sturdy, open frame rack permits 18" of usable depth to house network switches, patch panels, A/V devices, and other non-rackmountable equipment. For convenient cable routing in and around the installed equipment, use any of the cable lacing points found on the top and bottom of this 2-piece open wall rack. The 18" Deep Open Frame Wall Rack is sleek, with a simplistic design, making it a strong and durable solution for your next network system.
In the Box
- Kendall Howard 18" Deep Open Frame Wall Rack (15U)
- 2 x Universal Top/Bottom Frames
- 2 x Universal Rails
- 25 x Rack Screw (10/32)
- 8 x Acorn Nut
- Limited Lifetime Warranty
- Description
- Two-Piece, Knockdown Design
- Cable Lacing Points
- Quick Assembly
Kendall Howard 1915-3-500 Specs
| Rack Form Factor | 15 RU |
| Rack Depth | 18.1" / 46 cm |
| Load Capacity | 130 lb / 59.0 kg |
| Caster/Wheel | None |
| Fans | None |
| Material of Construction | Steel |
| Wall Mountable | Yes |
| Enclosure Design | Open |
| Certifications | EIA 19" Certification *as per Manufacturer |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 28.1 x 20.0 x 18.1" / 71.5 x 50.9 x 46 cm |
| Weight | 20 lb / 9.1 kg |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Kendall Howard 1915-3-500 Overview
- 1Description
- 2Two-Piece, Knockdown Design
- 3Cable Lacing Points
- 4Quick Assembly
The 15U Tall 18" Deep Open Frame Wall Rack from Kendall Howard has a feature-rich, dual frame design making it easy for IT technicians to install. This sturdy, open frame rack permits 18" of usable depth to house network switches, patch panels, A/V devices, and other non-rackmountable equipment. For convenient cable routing in and around the installed equipment, use any of the cable lacing points found on the top and bottom of this 2-piece open wall rack. The 18" Deep Open Frame Wall Rack is sleek, with a simplistic design, making it a strong and durable solution for your next network system.
In the Box
- Kendall Howard 18" Deep Open Frame Wall Rack (15U)
- 2 x Universal Top/Bottom Frames
- 2 x Universal Rails
- 25 x Rack Screw (10/32)
- 8 x Acorn Nut
- Limited Lifetime Warranty
- Description
- Two-Piece, Knockdown Design
- Cable Lacing Points
- Quick Assembly
Kendall Howard 1915-3-500 Specs
| Rack Form Factor | 15 RU |
| Rack Depth | 18.1" / 46 cm |
| Load Capacity | 130 lb / 59.0 kg |
| Caster/Wheel | None |
| Fans | None |
| Material of Construction | Steel |
| Wall Mountable | Yes |
| Enclosure Design | Open |
| Certifications | EIA 19" Certification *as per Manufacturer |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 28.1 x 20.0 x 18.1" / 71.5 x 50.9 x 46 cm |
| Weight | 20 lb / 9.1 kg |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

