🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$6.07
Original: $20.23
-70%Kemet T543X336K050AHE040 Tantalum Polymer Capacitor 33 µF 50 V KO-CAP T543 Series ± 10% X 0.04 ohm—
$20.23
$6.07The Story
This is a Tantalum Polymer Capacitor, 33 µF, 50 V, KO-CAP T543 Series, ± 10%, X, 0.04 ohm product from KEMET with the model number T543X336K050AHE040
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | KO-CAP T543 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Manufacturer Size Code | X |
| ESR | 0.04ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T543X336K050AHE040 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Tantalum Polymer Capacitor, 33 µF, 50 V, KO-CAP T543 Series, ± 10%, X, 0.04 ohm product from KEMET with the model number T543X336K050AHE040
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | KO-CAP T543 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Manufacturer Size Code | X |
| ESR | 0.04ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T543X336K050AHE040 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











