🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
![KEMET T521D336M035ATE065 Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 µF, 35 V, T521 Series, 2917 [7343 Metric], -55 °C](https://img.tanotishq.shop/images/product/kemet-t521d336m035ate065-surface-mount-tantalum-capacitor-33-micro-f-35-v-t521-series-2917-7343-metric-55-deg-c-1.jpg)
$2.03
Original: $6.77
-70%KEMET T521D336M035ATE065 Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 µF, 35 V, T521 Series, 2917 [7343 Metric], -55 °C—
$6.77
$2.03The Story
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 µF, 35 V, T521 Series, 2917 [7343 Metric], -55 °C product from KEMET with the model number T521D336M035ATE065
Product details
| Manufacturer Size Code | D |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T521 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.065ohm |
| Capacitance | 33µF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T521D336M035ATE065 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 µF, 35 V, T521 Series, 2917 [7343 Metric], -55 °C product from KEMET with the model number T521D336M035ATE065
Product details
| Manufacturer Size Code | D |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T521 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.065ohm |
| Capacitance | 33µF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T521D336M035ATE065 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











