
Original: $6.28
-70%$6.28
$1.88The Story
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 20V |
| Product Range | T52X KO-CAP® Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | V |
| ESR | 0.04ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T520V226M020ATE040 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Application Note EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 20V |
| Product Range | T52X KO-CAP® Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | V |
| ESR | 0.04ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T520V226M020ATE040 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Application Note EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











