
Original: $3.05
-70%$3.05
$0.91The Story
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 6.3V |
| Product Range | T520 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | C |
| ESR | 0.015ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T520C227M006ATE015 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 6.3V |
| Product Range | T520 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | C |
| ESR | 0.015ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T520C227M006ATE015 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











