![KEMET T491D106K050AT Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 µF, 50 V, T491 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/kemet-t491d106k050at-surface-mount-tantalum-capacitor-10-micro-f-50-v-t491-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
Original: $3.93
-70%$3.93
$1.18The Story
- Capacitance value ranges from 0.1µF to 1000µF
- EIA 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
- Available in ±10% and ±20% tolerance
- Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
- Operating temperature range of -55°C to 125°C
- Meets or exceeds EIA standard 535BAAC
- Symmetrical, compliant terminations
- Laser marked case
- Optional gold plated terminations
Applications
Industrial, Automotive, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Manufacturer Size Code | D |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 50V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | T491 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.8ohm |
| Capacitance | 10µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T491D106K050AT |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Capacitance value ranges from 0.1µF to 1000µF
- EIA 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
- Available in ±10% and ±20% tolerance
- Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
- Operating temperature range of -55°C to 125°C
- Meets or exceeds EIA standard 535BAAC
- Symmetrical, compliant terminations
- Laser marked case
- Optional gold plated terminations
Applications
Industrial, Automotive, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Manufacturer Size Code | D |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 50V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | T491 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.8ohm |
| Capacitance | 10µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T491D106K050AT |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











