🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$4.96
Original: $16.55
-70%KEMET T110B475K035AT Tantalum Capacitor, Polar, 4.7 µF, 35 V, T110 Series MIL-PRF-39003, ± 10%, Axial Leaded—
$16.55
$4.96The Story
This is a Tantalum Capacitor, Polar, 4.7 µF, 35 V, T110 Series MIL-PRF-39003, ± 10%, Axial Leaded product from KEMET with the model number T110B475K035AT
Product details
| Capacitance | 4.7µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T110 Series MIL-PRF-39003 |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 3ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T110B475K035AT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Tantalum Capacitor, Polar, 4.7 µF, 35 V, T110 Series MIL-PRF-39003, ± 10%, Axial Leaded product from KEMET with the model number T110B475K035AT
Product details
| Capacitance | 4.7µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T110 Series MIL-PRF-39003 |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 3ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T110B475K035AT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











