🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.97
Original: $3.22
-70%KEMET R46KN415040P0M Film Capacitor, 1.5 µF, X2, R46 Miniature Series, 275 V, PP (Polypropylene)—
$3.22
$0.97The Story
This is a Film Capacitor, 1.5 µF, X2, R46 Miniature Series, 275 V, PP (Polypropylene) product from KEMET with the model number R46KN415040P0M
Product details
| Capacitance | 1.5µF |
| Suppression Class | X2 |
| Product Range | R46 Miniature Series |
| Voltage Rating X | 275V |
| Voltage Rating Y | - |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| dv/dt Rating | 200V/µs |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 110°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | R46KN415040P0M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Film Capacitor, 1.5 µF, X2, R46 Miniature Series, 275 V, PP (Polypropylene) product from KEMET with the model number R46KN415040P0M
Product details
| Capacitance | 1.5µF |
| Suppression Class | X2 |
| Product Range | R46 Miniature Series |
| Voltage Rating X | 275V |
| Voltage Rating Y | - |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| dv/dt Rating | 200V/µs |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 110°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | R46KN415040P0M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











