
Original: $4.10
-70%$4.10
$1.23The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Voltage Rating X | 310V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Voltage Rating Y | - |
| Operating Temperature Max | 110°C |
| dv/dt Rating | 150V/µs |
| Product Range | R46 310V Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Suppression Class | X2 |
| Capacitance | 2.2µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | R463R422050M1K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Voltage Rating X | 310V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Voltage Rating Y | - |
| Operating Temperature Max | 110°C |
| dv/dt Rating | 150V/µs |
| Product Range | R46 310V Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Suppression Class | X2 |
| Capacitance | 2.2µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | R463R422050M1K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











