
Original: $4.16
-70%$4.16
$1.25The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Voltage Rating V DC | 630V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 100°C |
| Product Range | PME261 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 0.1µF |
| Lead Spacing | 20.3mm |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | Paper (MP) |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | PME261EC6100KR30 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Voltage Rating V DC | 630V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 100°C |
| Product Range | PME261 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 0.1µF |
| Lead Spacing | 20.3mm |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | Paper (MP) |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | PME261EC6100KR30 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











