đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.74
Original: $2.48
-70%Kemet MPX1D1040L2R2 Power Inductor (SMD) 2.2 µH 14.6 A Shielded 13 MPX Series 10.8mm x 10mm 4mm—
$2.48
$0.74The Story
This is a MPX1D1040L2R2 Power Inductor (SMD) , 2.2 µH, 14.6 A, Shielded, 13 A, MPX Series, 10.8mm x 10mm x 4mm product from KEMET with the model number MPX1D1040L2R2
Product details
| Inductance | 2.2µH |
| RMS Current (Irms) | 14.6A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 13A |
| Product Range | MPX Series |
| Power Inductor Case | 10.8mm x 10mm x 4mm |
| DC Resistance Max | 0.0079ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | MPX1D1040L2R2 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This is a MPX1D1040L2R2 Power Inductor (SMD) , 2.2 µH, 14.6 A, Shielded, 13 A, MPX Series, 10.8mm x 10mm x 4mm product from KEMET with the model number MPX1D1040L2R2
Product details
| Inductance | 2.2µH |
| RMS Current (Irms) | 14.6A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 13A |
| Product Range | MPX Series |
| Power Inductor Case | 10.8mm x 10mm x 4mm |
| DC Resistance Max | 0.0079ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | MPX1D1040L2R2 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











