
Original: $43.34
-70%$43.34
$13.00The Story
Product details
| Capacitance | 1F |
| Voltage Rating | 12V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Product Range | FS Series |
| Capacitance Tolerance | +80%, -20% |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 10.16mm |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 70°C |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| ESR | 7.5ohm |
| Capacitor Case Style | Coin |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | FS1B105ZF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Capacitance | 1F |
| Voltage Rating | 12V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Product Range | FS Series |
| Capacitance Tolerance | +80%, -20% |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 10.16mm |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 70°C |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| ESR | 7.5ohm |
| Capacitor Case Style | Coin |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | FS1B105ZF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











