🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.75
Original: $5.82
-70%Kemet FC0V224ZFTBR24 Supercapacitor Edlc 0.22 F 3.5 V FC Series +80% -20%—
$5.82
$1.75The Story
The FC0V224ZFTBR24 is a cylindrical SMD Supercapacitor designed specifically for reflow soldering, allowing them to be attached to a printed circuit board (PCB) directly. This supercapacitor have characteristics ranging from traditional capacitors and batteries. As a result, supercapacitors can be used like a secondary battery when applied in a DC circuit. This device is best suited for use in low voltage DC hold-up applications such as embedded microprocessor systems with flash memory.
- Surface mount without holder
- Maintenance free
- Highly reliable against liquid leakage
- Lead-free environmental
- Positive electrode forward orientation
- Maximum Current @ 30 Minutes 0.2mA
Product details
| Capacitance | 0.22F |
| Voltage Rating | 3.5V |
| Capacitor Terminals | - |
| Product Range | FC Series |
| Capacitance Tolerance | +80%, -20% |
| Lead Spacing | - |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 70°C |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| ESR | 25ohm |
| Capacitor Case Style | Radial Can - SMD |
| Diameter | 10.5mm |
| Height | 5.5mm |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | FC0V224ZFTBR24 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The FC0V224ZFTBR24 is a cylindrical SMD Supercapacitor designed specifically for reflow soldering, allowing them to be attached to a printed circuit board (PCB) directly. This supercapacitor have characteristics ranging from traditional capacitors and batteries. As a result, supercapacitors can be used like a secondary battery when applied in a DC circuit. This device is best suited for use in low voltage DC hold-up applications such as embedded microprocessor systems with flash memory.
- Surface mount without holder
- Maintenance free
- Highly reliable against liquid leakage
- Lead-free environmental
- Positive electrode forward orientation
- Maximum Current @ 30 Minutes 0.2mA
Product details
| Capacitance | 0.22F |
| Voltage Rating | 3.5V |
| Capacitor Terminals | - |
| Product Range | FC Series |
| Capacitance Tolerance | +80%, -20% |
| Lead Spacing | - |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 70°C |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| ESR | 25ohm |
| Capacitor Case Style | Radial Can - SMD |
| Diameter | 10.5mm |
| Height | 5.5mm |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | FC0V224ZFTBR24 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











