🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$4.41
Original: $14.70
-70%KEMET C4CAYUD3220AA3J Film Capacitor, 0.22 µF, 3 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4C Series—
$14.70
$4.41The Story
This is a Film Capacitor, 0.22 µF, 3 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4C Series product from KEMET with the model number C4CAYUD3220AA3J
Product details
| Capacitance | 0.22µF |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Capacitor Case Style | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | C4C Series |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Voltage Rating V DC | 3kV |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4CAYUD3220AA3J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Film Capacitor, 0.22 µF, 3 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4C Series product from KEMET with the model number C4CAYUD3220AA3J
Product details
| Capacitance | 0.22µF |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Capacitor Case Style | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | C4C Series |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Voltage Rating V DC | 3kV |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4CAYUD3220AA3J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











