🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.63
Original: $12.11
-70%KEMET C4CAYUD3100AA1J Film Capacitor, 0.1 µF, 3 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4C Series—
$12.11
$3.63The Story
This is a Film Capacitor, 0.1 µF, 3 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4C Series product from KEMET with the model number C4CAYUD3100AA1J
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Voltage Rating V DC | 3kV |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | C4C Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 0.1µF |
| Lead Spacing | - |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4CAYUD3100AA1J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Film Capacitor, 0.1 µF, 3 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4C Series product from KEMET with the model number C4CAYUD3100AA1J
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Voltage Rating V DC | 3kV |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | C4C Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 0.1µF |
| Lead Spacing | - |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4CAYUD3100AA1J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











