🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$7.44
Original: $24.79
-70%KEMET C4ATMBW5100A3NJ Film Capacitor, 10 µF, 850 V, PP (Polypropylene), ± 5%, C4AT Series—
$24.79
$7.44The Story
This is a Film Capacitor, 10 µF, 850 V, PP (Polypropylene), ± 5%, C4AT Series product from KEMET with the model number C4ATMBW5100A3NJ
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating V DC | 850V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | C4AT Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4ATMBW5100A3NJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Film Capacitor, 10 µF, 850 V, PP (Polypropylene), ± 5%, C4AT Series product from KEMET with the model number C4ATMBW5100A3NJ
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating V DC | 850V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | C4AT Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4ATMBW5100A3NJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











