
Original: $8.51
-70%$8.51
$2.55The Story
- Self-healing
- Low losses
- High ripple current
- High capacitance density
- High contact reliability
- Automotive grade (AEC-Q200)
Product details
| Capacitance | 20µF |
| Voltage Rating | 650V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | C4AQ Series |
| Capacitor Case Style | Radial Box |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Lead Spacing | 37.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4AQCBW5200A3FJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Self-healing
- Low losses
- High ripple current
- High capacitance density
- High contact reliability
- Automotive grade (AEC-Q200)
Product details
| Capacitance | 20µF |
| Voltage Rating | 650V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | C4AQ Series |
| Capacitor Case Style | Radial Box |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Lead Spacing | 37.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4AQCBW5200A3FJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











