![KEMET C2220C474J5GACTU SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2220 [5650 Metric], 0.47 µF, 50 V, ± 5%, C0G / NP0, C Series](https://img.tanotishq.shop/images/product/kemet-c2220c474j5gactu-smd-multilayer-ceramic-capacitor-2220-5650-metric-0-47-micro-f-50-v-plusmn-5-c0g-np0-c-series-1.jpg)
Original: $6.49
-70%$6.49
$1.95The Story
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 2220 [5650 Metric] |
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| Product Range | C Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C2220C474J5GACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 2220 [5650 Metric] |
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| Product Range | C Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C2220C474J5GACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











