![Kemet C1812C102MGRACTU SMD Multilayer Ceramic Capacitor 1000 pF 2 kV 1812 [4532 Metric] ± 20% X7R C Series](https://img.tanotishq.shop/images/product/kemet-c1812c102mgractu-smd-multilayer-ceramic-capacitor-1000-pf-2-kv-1812-4532-metric-plusmn-20-x7r-c-series-1.jpg)
Original: $1.65
-70%$1.65
$0.49The Story
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- Capacitance range includes E24 decade values from 10pF to 560nF
- DC voltage rating from 500V to 3000V
- EIA 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220 and 2225 case sizes available
- Exceptional performance at high frequencies, low ESR and ESL
- Industry leading CV values
- Industry leading CV values
- Non polar device, minimize installation concerns
Product details
| Capacitance | 1000pF |
| Voltage Rating | 2kV |
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | C Series KEMET |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C1812C102MGRACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- Capacitance range includes E24 decade values from 10pF to 560nF
- DC voltage rating from 500V to 3000V
- EIA 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220 and 2225 case sizes available
- Exceptional performance at high frequencies, low ESR and ESL
- Industry leading CV values
- Industry leading CV values
- Non polar device, minimize installation concerns
Product details
| Capacitance | 1000pF |
| Voltage Rating | 2kV |
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | C Series KEMET |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C1812C102MGRACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











