![KEMET C1812C102JGGACTU SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1812 [4532 Metric], 1000 pF, 2 kV, ± 5%, C0G / NP0, C Series](https://img.tanotishq.shop/images/product/kemet-c1812c102jggactu-smd-multilayer-ceramic-capacitor-1812-4532-metric-1000-pf-2-kv-plusmn-5-c0g-np0-c-series-1.jpg)
Original: $3.80
-70%$3.80
$1.14The Story
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance | 1000pF |
| Voltage Rating | 2kV |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| Product Range | C Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C1812C102JGGACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance | 1000pF |
| Voltage Rating | 2kV |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| Product Range | C Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C1812C102JGGACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











