![KEMET C0805H472J1GACTU SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0805 [2012 Metric], 4700 pF, 100 V, ± 5%, C0G / NP0](https://img.tanotishq.shop/images/product/kemet-c0805h472j1gactu-smd-multilayer-ceramic-capacitor-0805-2012-metric-4700-pf-100-v-plusmn-5-c0g-np0-1.jpg)
Original: $2.97
-70%$2.97
$0.89The Story
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 0805 [2012 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | H Series - 200°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 4700pF |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Packaging | Cut Tape |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C0805H472J1GACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 0805 [2012 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | H Series - 200°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 4700pF |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Packaging | Cut Tape |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C0805H472J1GACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











