
Original: $573.47
-70%$573.47
$172.04The Story
- Supports 39 to 75" Displays
- Supports Displays up to 125 lb
- 200 x 100 to 700 x 400mm Mount Pattern
- Provides -3 to 15° of Tilt Adjustment
- Up to 170° of Swivel Adjustment
- Adjustable Horizontal Leveling
The black Kanto PDX680 Full-Motion Wall Mount is designed to mount flat-panel displays measuring 39 to 75" and has a maximum load capacity of 125 lb. The mount is compatible with displays that have a 200 x 100 to 700 x 400mm mounting pattern. Its distance from the wall can range from 2 to 24" and it provides -3 to 15° of tilt, up to 170° of swivel, and has adjustable horizontal leveling.
| TV Sizes Supported | 39 to 75" (99.1 to 190.5 cm) |
| Mounting Pattern (W x H) | 200 x 100 to 700 x 400 mm |
| Load Capacity | 125 lb (57 kg) |
| Distance from Wall | 2 to 24" (5 to 61 cm) |
| Horizontal Offset | N/A |
| Adjustments | Tilt: -3 to 15° Swivel: 170° at full extension, dependent on TV size |
| Wall Plate Size | 27" (68.5 cm) Accommodates dual studs with up to 24" (61 cm) spacing |
| Dimensions (W x H x D) | Not specified by manufacturer |
| Weight | 22.7 lb (10.3 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 27.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 34.0 x 12.6 x 4.0" |
- Assembly Hardware
- Mounting Hardware for Wood Studs and Concrete Walls
- Limited 5-Year Warranty

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Supports 39 to 75" Displays
- Supports Displays up to 125 lb
- 200 x 100 to 700 x 400mm Mount Pattern
- Provides -3 to 15° of Tilt Adjustment
- Up to 170° of Swivel Adjustment
- Adjustable Horizontal Leveling
The black Kanto PDX680 Full-Motion Wall Mount is designed to mount flat-panel displays measuring 39 to 75" and has a maximum load capacity of 125 lb. The mount is compatible with displays that have a 200 x 100 to 700 x 400mm mounting pattern. Its distance from the wall can range from 2 to 24" and it provides -3 to 15° of tilt, up to 170° of swivel, and has adjustable horizontal leveling.
| TV Sizes Supported | 39 to 75" (99.1 to 190.5 cm) |
| Mounting Pattern (W x H) | 200 x 100 to 700 x 400 mm |
| Load Capacity | 125 lb (57 kg) |
| Distance from Wall | 2 to 24" (5 to 61 cm) |
| Horizontal Offset | N/A |
| Adjustments | Tilt: -3 to 15° Swivel: 170° at full extension, dependent on TV size |
| Wall Plate Size | 27" (68.5 cm) Accommodates dual studs with up to 24" (61 cm) spacing |
| Dimensions (W x H x D) | Not specified by manufacturer |
| Weight | 22.7 lb (10.3 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 27.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 34.0 x 12.6 x 4.0" |
- Assembly Hardware
- Mounting Hardware for Wood Studs and Concrete Walls
- Limited 5-Year Warranty














