
Original: $176.09
-70%$176.09
$52.83The Story
The K&M 18969 Keyboard Stand is an X-style stand especially designed for use by children. The slidable non-marring pads on the support arms protect instruments and the unique height adjustment mechanism ensures that the stands always opens to the desired height and width.
| Construction | Aluminum |
| Finish | Black |
| Load Capacity | Up to 110 lbs (50kg) |
| Height | 13.4 - 29.5" (340 - 750mm) |
| Width | 15.4 - 25.6" (390 - 650mm) |
| Depth | 14.4" (365mm) |
| Weight | 6.6 lbs (3kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 7.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 40.0 x 18.0 x 3.0" |
- 3-Year Limited Warranty

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The K&M 18969 Keyboard Stand is an X-style stand especially designed for use by children. The slidable non-marring pads on the support arms protect instruments and the unique height adjustment mechanism ensures that the stands always opens to the desired height and width.
| Construction | Aluminum |
| Finish | Black |
| Load Capacity | Up to 110 lbs (50kg) |
| Height | 13.4 - 29.5" (340 - 750mm) |
| Width | 15.4 - 25.6" (390 - 650mm) |
| Depth | 14.4" (365mm) |
| Weight | 6.6 lbs (3kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 7.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 40.0 x 18.0 x 3.0" |
- 3-Year Limited Warranty





















