Original: $90.70
-70%$90.70
$27.21The Story
The black 101 Music Stand from K&M is a classic music stand that provides you with height adjustment between 25.9 and 48.2". It is supplemented with clamp elements designed to protect the finish, and powder coating to resist wear and tear, and to provide protection against corrosion. This collapsible music stand is easy to store and transport.
| Construction | Steel |
| Leg Construction | Brace construction |
| Rod Combination | 3-piece folding design |
| Music Desk Dimensions | 17.3 x 8.5" (44.0 x 21.5 cm) |
| Height | 25.6 x 48.2" (65.0 x 122.5 cm) |
| Size When Folded | 15.4" (39 cm) |
| Weight | 2.3 lb (1.04 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 2.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 14.8 x 3.0 x 2.1" |
- Limited 5-Year Warranty
- Limited 10-Year Replacement Part Service

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The black 101 Music Stand from K&M is a classic music stand that provides you with height adjustment between 25.9 and 48.2". It is supplemented with clamp elements designed to protect the finish, and powder coating to resist wear and tear, and to provide protection against corrosion. This collapsible music stand is easy to store and transport.
| Construction | Steel |
| Leg Construction | Brace construction |
| Rod Combination | 3-piece folding design |
| Music Desk Dimensions | 17.3 x 8.5" (44.0 x 21.5 cm) |
| Height | 25.6 x 48.2" (65.0 x 122.5 cm) |
| Size When Folded | 15.4" (39 cm) |
| Weight | 2.3 lb (1.04 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 2.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 14.8 x 3.0 x 2.1" |
- Limited 5-Year Warranty
- Limited 10-Year Replacement Part Service























