đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

HomeStore
JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) FVDDF1.25-110A-5(LF) Quick Disconnect Terminal, FVDDF Series, 22 AWG, 16 AWG, 1.65 mm², Female Quick Disconnect, Red
JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) FVDDF1.25-110A-5(LF) Quick Disconnect Terminal, FVDDF Series, 22 AWG, 16 AWG, 1.65 mm², Female Quick Disconnect, Red
$6.24
Original: $20.79
-70%JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) FVDDF1.25-110A-5(LF) Quick Disconnect Terminal, FVDDF Series, 22 AWG, 16 AWG, 1.65 mm², Female Quick Disconnect, Red—
$20.79
$6.24The Story
The FVDDF1.25-110A-5(LF) is a 2.8X0.5MM red female Quick-disconnect Terminal, vinyl-insulated with copper sleeve, solderless terminal. Applicable for 22 to 16AWG wire gauge.
- UL listed
Applications
Industrial
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.11" x 0.02" |
| Insulator Material | Vinyl |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Tab Size - Metric | 2.8mm x 0.51mm |
| Product Range | FVDDF Series |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Copper |
| Insulator Colour | Red |
| Conductor Area CSA | 1.65mm² |
Other details
| Brand | JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) |
| Part Number | FVDDF1.25-110A-5(LF) |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The FVDDF1.25-110A-5(LF) is a 2.8X0.5MM red female Quick-disconnect Terminal, vinyl-insulated with copper sleeve, solderless terminal. Applicable for 22 to 16AWG wire gauge.
- UL listed
Applications
Industrial
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.11" x 0.02" |
| Insulator Material | Vinyl |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Tab Size - Metric | 2.8mm x 0.51mm |
| Product Range | FVDDF Series |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Copper |
| Insulator Colour | Red |
| Conductor Area CSA | 1.65mm² |
Other details
| Brand | JST (JAPAN SOLDERLESS TERMINALS) |
| Part Number | FVDDF1.25-110A-5(LF) |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











