
Original: $1,125.27
-70%$1,125.27
$337.58The Story
Jonard Tools FLS-55 Overview
Designed to provide 850/1300nm or 1310/1550nm wavelengths, this FLS-55 Optical Light Source with FC/LC/SC Adapters for PC/UPC Connectors from Jonard Tools is the perfect tool for providing a stable light source for single mode fiber measurements.
- Includes FC, SC, and LC adapters to directly connect to UPC/PC FC, SC, and LC fiber connectors
- Highly stable output power and wavelengths
- Has four different modulation outputs (CW, 270 Hz, 1 kHz, 2 kHz) at 850/1300nm (multi mode) and 1310/1550nm (single mode) wavelengths
- Flush button design makes it easy to use and prevents dust from entering the unit
- Shatter-resistant sleeve protects the light source from falls or other damage
- Backlit LCD screen provides a clear display, ideal for dark places
In the Box
- Jonard Tools FLS-55 Multi-Mode & Single-Mode Optical Light Source with FC/LC/SC (PC/UPC) Adapters
- FC Adapter
- LC Adapter
- SC Adapter
- 2 x Cleaning Swabs
- 3 x AA Batteries
- Storage Pouch
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Jonard Tools FLS-55 Specs
| Compatibility | Not Specified by Manufacturer |
| Panel Type | LCD |
| Size | Not Specified by Manufacturer |
| Touchscreen | No |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | 3 x AA |
| Cable Length | Not Specified by Manufacturer |
| Dimensions | 7 x 3.2 x 1.25" / 17.78 x 8.1 x 3.18Â cm |
| Weight | 14.4Â oz / 408.6Â g |
| Package Weight | 1.215 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.7 x 5.2 x 2.7" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Jonard Tools FLS-55 Overview
Designed to provide 850/1300nm or 1310/1550nm wavelengths, this FLS-55 Optical Light Source with FC/LC/SC Adapters for PC/UPC Connectors from Jonard Tools is the perfect tool for providing a stable light source for single mode fiber measurements.
- Includes FC, SC, and LC adapters to directly connect to UPC/PC FC, SC, and LC fiber connectors
- Highly stable output power and wavelengths
- Has four different modulation outputs (CW, 270 Hz, 1 kHz, 2 kHz) at 850/1300nm (multi mode) and 1310/1550nm (single mode) wavelengths
- Flush button design makes it easy to use and prevents dust from entering the unit
- Shatter-resistant sleeve protects the light source from falls or other damage
- Backlit LCD screen provides a clear display, ideal for dark places
In the Box
- Jonard Tools FLS-55 Multi-Mode & Single-Mode Optical Light Source with FC/LC/SC (PC/UPC) Adapters
- FC Adapter
- LC Adapter
- SC Adapter
- 2 x Cleaning Swabs
- 3 x AA Batteries
- Storage Pouch
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Jonard Tools FLS-55 Specs
| Compatibility | Not Specified by Manufacturer |
| Panel Type | LCD |
| Size | Not Specified by Manufacturer |
| Touchscreen | No |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | 3 x AA |
| Cable Length | Not Specified by Manufacturer |
| Dimensions | 7 x 3.2 x 1.25" / 17.78 x 8.1 x 3.18Â cm |
| Weight | 14.4Â oz / 408.6Â g |
| Package Weight | 1.215 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.7 x 5.2 x 2.7" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
