
Original: $233.01
-70%$233.01
$69.90The Story
JBL BAGS PRX915-CVR Overview
Protect your speaker system from on-the-road wear and tear with the black JBL Slip-On Cover for PRX915, a tough, water-resistant speaker cover made with a 600D polyester exterior fabric and a soft 210D polyester interior fabric with foam padding for extra protection. A top-handle cutout provides access to the speaker's built-in handle and features a touch-fastener closure. The cover sports a JBL Professional logo on the front.
In the Box
- JBL BAGS Slip-On Cover for PRX915 Loudspeaker (Black)
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
JBL BAGS PRX915-CVR Specs
| Type | Bag |
| Interior Dimensions | 27.5 x 19 x 15.5" / 69.8 x 48.3 x 39.4Â cm |
| Carrying/Transport Options | Cut-Out |
| Type of Closure | Hook-and-Loop |
| Material of Construction | Polyester |
| Environmental Protection | Advertised as Water Resistant *Test Methodology Not Supplied |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 28.5 x 20 x 16" / 72.4 x 50.8 x 40.6Â cm |
| Weight | 2Â lb / 0.9Â kg |
| Package Weight | 2.07 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.25 x 21 x 3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
JBL BAGS PRX915-CVR Overview
Protect your speaker system from on-the-road wear and tear with the black JBL Slip-On Cover for PRX915, a tough, water-resistant speaker cover made with a 600D polyester exterior fabric and a soft 210D polyester interior fabric with foam padding for extra protection. A top-handle cutout provides access to the speaker's built-in handle and features a touch-fastener closure. The cover sports a JBL Professional logo on the front.
In the Box
- JBL BAGS Slip-On Cover for PRX915 Loudspeaker (Black)
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
JBL BAGS PRX915-CVR Specs
| Type | Bag |
| Interior Dimensions | 27.5 x 19 x 15.5" / 69.8 x 48.3 x 39.4Â cm |
| Carrying/Transport Options | Cut-Out |
| Type of Closure | Hook-and-Loop |
| Material of Construction | Polyester |
| Environmental Protection | Advertised as Water Resistant *Test Methodology Not Supplied |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 28.5 x 20 x 16" / 72.4 x 50.8 x 40.6Â cm |
| Weight | 2Â lb / 0.9Â kg |
| Package Weight | 2.07 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.25 x 21 x 3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















