
Original: $13.86
-70%$13.86
$4.16The Story
- -20 to 100°C Temperature range
Applications
Building Automation, Maintenance & Repair, Industrial
Product details
| Cable Diameter Max | 8mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | PG9 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 4mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | JACOB |
| Part Number | 50.009/EMV-F |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- -20 to 100°C Temperature range
Applications
Building Automation, Maintenance & Repair, Industrial
Product details
| Cable Diameter Max | 8mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | PG9 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 4mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | JACOB |
| Part Number | 50.009/EMV-F |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









