Original: $314.63
-70%$314.63
$94.39The Story
Hanwha Techwin QND-6021 Overview
Monitor your space with the white QND-6021 2MP Network Mini Dome Camera from Hanwha Techwin. This camera uses a 1/2.8" progressive scan CMOS image sensor to capture 1920 x 1080 resolution video at up to 30 fps. A 4mm fixed lens delivers an 87.6° horizontal field of view. A built-in memory card slot accepts microSD/SDHC cards up to 128GB (available separately). Integrated PoE technology simplifies connectivity by enabling the transfer of power and data through a single cable.
This dome camera complies with ONVIF profiles G, S, and T, making it compatible with a wide range of surveillance devices. It is housed in an IK08-rated enclosure for protection from impact.
In the Box
- Hanwha Techwin QND-6021 2MP Network Mini Dome Camera
- Template
- L Wrench
Hanwha Techwin QND-6021 Specs
| Sensor | 2 MP 1/2.8" CMOS |
| Focal Length | 4mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Field of View | Horizontal: 87.6° Vertical: 46.4° Diagonal: 104.5° |
| IR Cut Filter | Mechanical |
| Day/Night | Yes |
| Minimum Illumination | Color: 0.03 Lux |
| Camera Angle Adjustment | Horizontal: 0 to 350° Vertical: 0 to 69° |
| Streaming Resolution | 1920 x 1080 at 30 fps |
| Supported Video Compression | H.264, H.265, MJPEG |
| Multi-View Streaming | Yes, 3 Streams |
| Built-In Mic | No |
| Pan/Tilt | None |
| Security | Digest Authentication, HTTPS, IEEE 802.1X, IP Address Filtering, User Access Log |
| Supported Protocols | ARP, Bonjour, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, ICMP, IGMP, IPv4/v6, LLDP, NTP, QoS Layer 3 DiffServ, RTCP, RTP, RTSP, SMTP, SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), SSL/TLS, TCP, UDP, UPnP |
| Application Programming Interface (API) | ONVIF Profiles G, S & T, SUNAPI (HTTP API), Wisenet Open Platform |
| Analytics | Motion Detection (4 Rectangular Zones), Defocus Detection, Tampering |
| OS Compatibility | Windows 7 Windows 8.1 Windows 10 macOS 10.12 to 10.14 *As of September, 2020: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Event Trigger | Yes |
| Event Action | Recording, Notification, Alarm |
| Data Streaming | Yes |
| Memory | 512 MB RAM / 256 MB Flash |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD/microSDHC/microSDXC [128 GB Maximum] |
| Internal Storage | None |
| External Storage Options | NAS |
| Power Source | PoE 802.3af (15 W) |
| Power Consumption | 2.8 W |
| Operating Temperature | 14 to 131°F / -10 to 55°C |
| Storage Temperature | -22 to 140°F / -30 to 60°C |
| Operating Humidity | 0 to 90% |
| IP Rating | IP42 |
| Environmental Protection | Advertised as Weather Resistant *Manufacturer Testing:Â IP42 |
| IK Rating | IK08 |
| Inputs/Outputs | 1 x RJ45 |
| Material of Construction | Plastic |
| Dimensions | ø: 3.9 x H: 2.2" / ø: 99.0 x H: 56.0 mm |
| Weight | 0.32Â lb / 145Â g |
| Package Weight | 0.655 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.6 x 6 x 4.9" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Hanwha Techwin QND-6021 Overview
Monitor your space with the white QND-6021 2MP Network Mini Dome Camera from Hanwha Techwin. This camera uses a 1/2.8" progressive scan CMOS image sensor to capture 1920 x 1080 resolution video at up to 30 fps. A 4mm fixed lens delivers an 87.6° horizontal field of view. A built-in memory card slot accepts microSD/SDHC cards up to 128GB (available separately). Integrated PoE technology simplifies connectivity by enabling the transfer of power and data through a single cable.
This dome camera complies with ONVIF profiles G, S, and T, making it compatible with a wide range of surveillance devices. It is housed in an IK08-rated enclosure for protection from impact.
In the Box
- Hanwha Techwin QND-6021 2MP Network Mini Dome Camera
- Template
- L Wrench
Hanwha Techwin QND-6021 Specs
| Sensor | 2 MP 1/2.8" CMOS |
| Focal Length | 4mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Field of View | Horizontal: 87.6° Vertical: 46.4° Diagonal: 104.5° |
| IR Cut Filter | Mechanical |
| Day/Night | Yes |
| Minimum Illumination | Color: 0.03 Lux |
| Camera Angle Adjustment | Horizontal: 0 to 350° Vertical: 0 to 69° |
| Streaming Resolution | 1920 x 1080 at 30 fps |
| Supported Video Compression | H.264, H.265, MJPEG |
| Multi-View Streaming | Yes, 3 Streams |
| Built-In Mic | No |
| Pan/Tilt | None |
| Security | Digest Authentication, HTTPS, IEEE 802.1X, IP Address Filtering, User Access Log |
| Supported Protocols | ARP, Bonjour, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, ICMP, IGMP, IPv4/v6, LLDP, NTP, QoS Layer 3 DiffServ, RTCP, RTP, RTSP, SMTP, SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), SSL/TLS, TCP, UDP, UPnP |
| Application Programming Interface (API) | ONVIF Profiles G, S & T, SUNAPI (HTTP API), Wisenet Open Platform |
| Analytics | Motion Detection (4 Rectangular Zones), Defocus Detection, Tampering |
| OS Compatibility | Windows 7 Windows 8.1 Windows 10 macOS 10.12 to 10.14 *As of September, 2020: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Event Trigger | Yes |
| Event Action | Recording, Notification, Alarm |
| Data Streaming | Yes |
| Memory | 512 MB RAM / 256 MB Flash |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD/microSDHC/microSDXC [128 GB Maximum] |
| Internal Storage | None |
| External Storage Options | NAS |
| Power Source | PoE 802.3af (15 W) |
| Power Consumption | 2.8 W |
| Operating Temperature | 14 to 131°F / -10 to 55°C |
| Storage Temperature | -22 to 140°F / -30 to 60°C |
| Operating Humidity | 0 to 90% |
| IP Rating | IP42 |
| Environmental Protection | Advertised as Weather Resistant *Manufacturer Testing:Â IP42 |
| IK Rating | IK08 |
| Inputs/Outputs | 1 x RJ45 |
| Material of Construction | Plastic |
| Dimensions | ø: 3.9 x H: 2.2" / ø: 99.0 x H: 56.0 mm |
| Weight | 0.32Â lb / 145Â g |
| Package Weight | 0.655 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.6 x 6 x 4.9" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.















