đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$5.18
HAMMOND 1551KTBU Plastic Enclosure, Handheld, ABS, 40 mm, IP54, 80 mm—
$5.18
The Story
This is a Plastic Enclosure, Handheld, ABS, 40 mm, IP54, 80 mm product from HAMMOND with the model number 1551KTBU
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | ABS |
| IP Rating | IP54 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 80mm |
| External Width - Metric | 40mm |
| External Depth - Metric | 20mm |
| Body Colour | Blue |
| External Height - Imperial | 3.15" |
| External Width - Imperial | 1.58" |
| External Depth - Imperial | 0.79" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1551KTBU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Plastic Enclosure, Handheld, ABS, 40 mm, IP54, 80 mm product from HAMMOND with the model number 1551KTBU
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | ABS |
| IP Rating | IP54 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 80mm |
| External Width - Metric | 40mm |
| External Depth - Metric | 20mm |
| Body Colour | Blue |
| External Height - Imperial | 3.15" |
| External Width - Imperial | 1.58" |
| External Depth - Imperial | 0.79" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1551KTBU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










