Original: $434.08
-70%$434.08
$130.22The Story
Gruv Gear Stadium Bag Overview
Take your most precious belongings with you whether you are commuting to work or going on a day trip with the Gruv Gear Stadium Bag. Designed to provide you with optimal comfort, the Stadium Bag uses thick air-mesh straps that reduce fatigue while keeping all your items safe within its weatherproof shell.
Zippered compartments keep your interior items safe and secure while two side "locker door" compartments enable you to organize and quickly access your items. Removable shelving and customizable storage areas allows you to modify the Stadium Bag, giving you plenty of options that scale to your needs. The high-visibility interior makes packing easy by allowing you to easily see sections, how much space you have, and where hook and loop sections are for interior shelf installation.
In the Box
- Gruv Gear Stadium Bag (Karbon Edition)
- Limited 2-Year Manufacturer Warranty
Gruv Gear Stadium Bag Specs
| Carry/Transport Options | Backpack Straps with Sternum Strap, D-Ring, Handle, Trolley Sleeve, Waist Belt |
| Color | Black |
| Type of Closure | Main Compartment: Zipper Secondary Compartment: Zipper |
| Laptop/Tablet Compartment | None |
| Interior Type | Insert with Adjustable Dividers (Hook & Loop) |
| Water Resistance | Water Resistant |
| IP Rating | None |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Maximum Volume | 9.5Â gal / 36Â L |
| Padded Interior | Yes |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | 7.5Â lb / 3.4Â kg |
| Package Weight | 7.33 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21 x 15.8 x 10.2" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Gruv Gear Stadium Bag Overview
Take your most precious belongings with you whether you are commuting to work or going on a day trip with the Gruv Gear Stadium Bag. Designed to provide you with optimal comfort, the Stadium Bag uses thick air-mesh straps that reduce fatigue while keeping all your items safe within its weatherproof shell.
Zippered compartments keep your interior items safe and secure while two side "locker door" compartments enable you to organize and quickly access your items. Removable shelving and customizable storage areas allows you to modify the Stadium Bag, giving you plenty of options that scale to your needs. The high-visibility interior makes packing easy by allowing you to easily see sections, how much space you have, and where hook and loop sections are for interior shelf installation.
In the Box
- Gruv Gear Stadium Bag (Karbon Edition)
- Limited 2-Year Manufacturer Warranty
Gruv Gear Stadium Bag Specs
| Carry/Transport Options | Backpack Straps with Sternum Strap, D-Ring, Handle, Trolley Sleeve, Waist Belt |
| Color | Black |
| Type of Closure | Main Compartment: Zipper Secondary Compartment: Zipper |
| Laptop/Tablet Compartment | None |
| Interior Type | Insert with Adjustable Dividers (Hook & Loop) |
| Water Resistance | Water Resistant |
| IP Rating | None |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Maximum Volume | 9.5Â gal / 36Â L |
| Padded Interior | Yes |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | 7.5Â lb / 3.4Â kg |
| Package Weight | 7.33 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21 x 15.8 x 10.2" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.



















