The Story
- Performance and value leader
- Moulded-in position terminals
- 50mR Maximum contact resistance
- 1000MR Minimum insulation resistance
Applications
Industrial, Aerospace, Defence, Military
Product details
| Contact Current DC Max | 200mA |
| Illumination | Non Illuminated |
| Contact Voltage DC Max | 30V |
| Contact Current AC Max | 200mA |
| Angle of Throw | 30� |
| Product Range | 71 Series |
| No. of Switch Positions | 12 Position |
| Contact Voltage AC Max | 115V |
| No. of Poles | 1 Pole |
Other details
| Brand | GRAYHILL |
| Part Number | 71BD30-02-1-AJN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Performance and value leader
- Moulded-in position terminals
- 50mR Maximum contact resistance
- 1000MR Minimum insulation resistance
Applications
Industrial, Aerospace, Defence, Military
Product details
| Contact Current DC Max | 200mA |
| Illumination | Non Illuminated |
| Contact Voltage DC Max | 30V |
| Contact Current AC Max | 200mA |
| Angle of Throw | 30� |
| Product Range | 71 Series |
| No. of Switch Positions | 12 Position |
| Contact Voltage AC Max | 115V |
| No. of Poles | 1 Pole |
Other details
| Brand | GRAYHILL |
| Part Number | 71BD30-02-1-AJN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







