Original: $2,771.25
-70%$2,771.25
$831.38The Story
FeelWorld ATEM215 Overview
The 21.5" Live Stream HD Broadcast Director Monitor from FeelWorld features a quad-split display with a maximum resolution of 1920 x 1080 and 250 cd/m2 brightness. The rear panel contains four 3G-SDI inputs that support up to 2K input, and there are four 3G-SDI outputs and one HDMI output, and it supports quad-view, dual-view, and PiP display layouts so you can view inputs simultaneously. The monitor is installed in a carry-on aluminum case that features a rear cover to access the ports and battery, and the front cover installs to protect the monitor for transport. It can be carried using a handle on top.
Professional monitoring tools such as focus peaking, markers, monochrome, R/G/B-only, pixel-to-pixel mapping, and image flip are built-in for analyzing your video and ensuring a proper image. A V-mount plate is built into the back for powering in the field when you are away from a mains source, and a separately available Gold mount plate is also available. It also features GPIO and a red/green tally light on top. A VESA mounting pattern is on the back for alternate mounting options.
- Quad-split display (1P, 2P LR, 2P TB, 2P PIP, 4P)
- Peaking focus assist
- False color
- Anamorphic (1.33x, 1.5x, 1.8x, 2.0x)
- Display rotate (0, 90, 180, 270°, H/V mirror)
- Check field (red, green, blue, mono)
- Image freeze
- Zoom
- Pixel-to-pixel
- Center marker
- Screen marker (80, 85, 90, 93, 96%, 4:3, 2.39:1, 2.35:1, 1.85:1)
- Line color (red, green, blue, white)
In the Box
- FeelWorld 21.5" Live Stream HD Broadcast Director Monitor (Carry-On Case)
- Power Adapter
- V-Mount Battery Plate
- Carry Case
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
FeelWorld ATEM215 Specs
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 21.5" / 54.6 cm |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 178° (89/89) Vertical: 178° (89/89) |
| Touchscreen | No |
| Maximum Brightness | 250 nits / cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Dot Pitch | 0.08265 x 0.08265 mm |
| HDR Compatibility | Yes |
| Pixels Per Inch (ppi) | 102 ppi |
| Image Controls | Anamorphic De-Squeeze, Blue Only, Check Field, False Color, Focus Assist, Focus Peaking, Green Only, Image Rotate, Red Only, Screen Markers, Screen Split - Half, Screen Split - Quarter |
| Video I/O | 4 x BNC (3G-SDI) Input 4 x BNC (3G-SDI) Output 1 x HDMI Output |
| Embedded Audio | HDMI/SDI |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | None |
| Power I/O | 1 x Barrel (12 VDC) Input 1 x XLR 4-Pin Input |
| Other I/O | 1 x RJ45 (GPI) Input 1 x RJ45 (GPI) Output 1 x RJ45 (RS-485) Input 1 x USB-A 2.0 Input |
| Media/Memory Card Slot | None |
| Wi-Fi | None |
| Video Format | SDI (8-Bit) DCI 2K: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 DCI 2Ki: 60/59.94/50 1080p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 1080i: 60/59.94/50 1080PsF: 24/23.98 720p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 HDMI 1080p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 1080i: 60/59.94/50 720p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 576p 576i 480p 480i |
| Gamma Curve | Rec709 |
| DC Input Power | 12 VDC |
| Battery Type | 1 x V-Mount (Interchangeable Mount) |
| Power Consumption | 37 W |
| Mounting-Hole Pattern | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |
| Operating Temperature | 32 to 122°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions | 20.14 x 14 x 0.92" / 51.16 x 35.56 x 2.33 cm, Excluding Bracket |
| Weight | 9.41 lb / 4.27 kg, Excluding Bracket |
| Package Weight | 33.92 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.4 x 18 x 13.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
FeelWorld ATEM215 Overview
The 21.5" Live Stream HD Broadcast Director Monitor from FeelWorld features a quad-split display with a maximum resolution of 1920 x 1080 and 250 cd/m2 brightness. The rear panel contains four 3G-SDI inputs that support up to 2K input, and there are four 3G-SDI outputs and one HDMI output, and it supports quad-view, dual-view, and PiP display layouts so you can view inputs simultaneously. The monitor is installed in a carry-on aluminum case that features a rear cover to access the ports and battery, and the front cover installs to protect the monitor for transport. It can be carried using a handle on top.
Professional monitoring tools such as focus peaking, markers, monochrome, R/G/B-only, pixel-to-pixel mapping, and image flip are built-in for analyzing your video and ensuring a proper image. A V-mount plate is built into the back for powering in the field when you are away from a mains source, and a separately available Gold mount plate is also available. It also features GPIO and a red/green tally light on top. A VESA mounting pattern is on the back for alternate mounting options.
- Quad-split display (1P, 2P LR, 2P TB, 2P PIP, 4P)
- Peaking focus assist
- False color
- Anamorphic (1.33x, 1.5x, 1.8x, 2.0x)
- Display rotate (0, 90, 180, 270°, H/V mirror)
- Check field (red, green, blue, mono)
- Image freeze
- Zoom
- Pixel-to-pixel
- Center marker
- Screen marker (80, 85, 90, 93, 96%, 4:3, 2.39:1, 2.35:1, 1.85:1)
- Line color (red, green, blue, white)
In the Box
- FeelWorld 21.5" Live Stream HD Broadcast Director Monitor (Carry-On Case)
- Power Adapter
- V-Mount Battery Plate
- Carry Case
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
FeelWorld ATEM215 Specs
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 21.5" / 54.6 cm |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 178° (89/89) Vertical: 178° (89/89) |
| Touchscreen | No |
| Maximum Brightness | 250 nits / cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Dot Pitch | 0.08265 x 0.08265 mm |
| HDR Compatibility | Yes |
| Pixels Per Inch (ppi) | 102 ppi |
| Image Controls | Anamorphic De-Squeeze, Blue Only, Check Field, False Color, Focus Assist, Focus Peaking, Green Only, Image Rotate, Red Only, Screen Markers, Screen Split - Half, Screen Split - Quarter |
| Video I/O | 4 x BNC (3G-SDI) Input 4 x BNC (3G-SDI) Output 1 x HDMI Output |
| Embedded Audio | HDMI/SDI |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | None |
| Power I/O | 1 x Barrel (12 VDC) Input 1 x XLR 4-Pin Input |
| Other I/O | 1 x RJ45 (GPI) Input 1 x RJ45 (GPI) Output 1 x RJ45 (RS-485) Input 1 x USB-A 2.0 Input |
| Media/Memory Card Slot | None |
| Wi-Fi | None |
| Video Format | SDI (8-Bit) DCI 2K: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 DCI 2Ki: 60/59.94/50 1080p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 1080i: 60/59.94/50 1080PsF: 24/23.98 720p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 HDMI 1080p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 1080i: 60/59.94/50 720p: 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 576p 576i 480p 480i |
| Gamma Curve | Rec709 |
| DC Input Power | 12 VDC |
| Battery Type | 1 x V-Mount (Interchangeable Mount) |
| Power Consumption | 37 W |
| Mounting-Hole Pattern | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |
| Operating Temperature | 32 to 122°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions | 20.14 x 14 x 0.92" / 51.16 x 35.56 x 2.33 cm, Excluding Bracket |
| Weight | 9.41 lb / 4.27 kg, Excluding Bracket |
| Package Weight | 33.92 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.4 x 18 x 13.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.















