Original: $0.98
-70%$0.98
$0.29The Story
Product details
| Logic IC Family | 74HCT |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | 4.8mA |
| Logic Type | AND |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 14Pins |
| Logic Case Style | SOIC |
| Logic IC Base Number | 7408 |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| No. of Inputs | 2 |
| Logic Family / Base Number | 74HCT08 |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | FAIRCHILD SEMICONDUCTOR |
| Part Number | MM74HCT08M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Logic IC Family | 74HCT |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | 4.8mA |
| Logic Type | AND |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 14Pins |
| Logic Case Style | SOIC |
| Logic IC Base Number | 7408 |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| No. of Inputs | 2 |
| Logic Family / Base Number | 74HCT08 |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | FAIRCHILD SEMICONDUCTOR |
| Part Number | MM74HCT08M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.


