Original: $10.88
-70%$10.88
$3.26The Story
- Fast switching
- 175�C maximum junction temperature
- Tighten parameter distribution
- High input impedance
- Positive temperature coefficient for easy parallel operating
Applications
Power Management, Alternative Energy, Communications & Networking
Product details
| Transistor Case Style | TO-247AB |
| Power Dissipation Pd | 600W |
| DC Collector Current | 120A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 600V |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Product Range | - |
| Operating Temperature Max | 175�C |
| No. of Pins | 3Pins |
| Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) | 600V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | FAIRCHILD SEMICONDUCTOR |
| Part Number | FGH60N60SMD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Fast switching
- 175�C maximum junction temperature
- Tighten parameter distribution
- High input impedance
- Positive temperature coefficient for easy parallel operating
Applications
Power Management, Alternative Energy, Communications & Networking
Product details
| Transistor Case Style | TO-247AB |
| Power Dissipation Pd | 600W |
| DC Collector Current | 120A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 600V |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Product Range | - |
| Operating Temperature Max | 175�C |
| No. of Pins | 3Pins |
| Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) | 600V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | FAIRCHILD SEMICONDUCTOR |
| Part Number | FGH60N60SMD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




















