
The Story
- Connects Directly to Printer
- Communication via Infrared Connectors
- Single- and Double-Sided Lamination
- 2.4" Color LCD Touchscreen
- Works with CR-80 Cards
- Supported Card Thickness of 30 to 40 mil
- Comes with 100-Card Output Hopper
Laminate your ID cards for additional durability and protection against fraud with this Lamination Module with LCD from Evolis . This module is an accessory for the Primacy ID badge printer, featuring infrared connectors that communicate with the printer for seamless production of any CR-80 sized card with a thickness between 30 and 40 mil. It can laminate one of the sides of the card in a single pass, or both sides by flipping the card over.
This version of the laminator comes equipped with a 2.4" LCD touchscreen that shows error messages and gives you access to detailed information about both the printer and the laminator. It also allows you to configure cleaning cycles and manage password protection options. Included with the module is an output hopper, the necessary connection materials, a CD-ROM with the printer driver, and a power supply.
- Output Hopper
- Fork Connector
- Infrared Connection Kit
- CD-ROM with Printer Driver
- Cleaning Material
- Power Supply
- Limited 3-Year Warranty
| Compatibility | Evolis Primacy printers produced after March 2013 (firmware update may be required) |
| Lamination | Single-sided or dual-sided |
| Display | 2.4" TFT-LCD color touchscreen, 240 x 320 dpi |
| Output Hopper Capacity | 100 cards |
| Ribbon Options | Transparent patch, 0.5 or 1 mil (600 prints/roll) Holographic patch, 0.6 or 1 mil (600 prints/roll) Patch with contact chip cutout, 0.5 or 1 mil (600 prints/roll) Patch with magnetic stripe cutout, 0.5 or 1 mil (600 prints/roll) Transparent varnish (1200 prints/roll) Continuous holographic varnish (1200 prints/roll) Registered holographic varnish (1200 prints/roll) |
| Card Type | PVC Composite PVC PET Recycled PET ABS1 Special varnished cards |
| Card Sizes | ISO CR-80, 2.13 x 3.37" (5.4 x 8.6 cm) |
| Card Thickness | 30 to 40 mil (0.76 to 1.00 mm) |
| Operating Conditions | Temperature: 59 to 86°F (15 to 30°C) Humidity: 20 to 65%, non-condensing |
| Storage Conditions | Temperature: 23 to 158°F (-5 to 70°C) Humidity: 20 to 70%, non-condensing |
| Power Requirements | 100-240 VAC, 50-60 Hz, 2.0 A / 24 VDC, 6.25 A |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Connects Directly to Printer
- Communication via Infrared Connectors
- Single- and Double-Sided Lamination
- 2.4" Color LCD Touchscreen
- Works with CR-80 Cards
- Supported Card Thickness of 30 to 40 mil
- Comes with 100-Card Output Hopper
Laminate your ID cards for additional durability and protection against fraud with this Lamination Module with LCD from Evolis . This module is an accessory for the Primacy ID badge printer, featuring infrared connectors that communicate with the printer for seamless production of any CR-80 sized card with a thickness between 30 and 40 mil. It can laminate one of the sides of the card in a single pass, or both sides by flipping the card over.
This version of the laminator comes equipped with a 2.4" LCD touchscreen that shows error messages and gives you access to detailed information about both the printer and the laminator. It also allows you to configure cleaning cycles and manage password protection options. Included with the module is an output hopper, the necessary connection materials, a CD-ROM with the printer driver, and a power supply.
- Output Hopper
- Fork Connector
- Infrared Connection Kit
- CD-ROM with Printer Driver
- Cleaning Material
- Power Supply
- Limited 3-Year Warranty
| Compatibility | Evolis Primacy printers produced after March 2013 (firmware update may be required) |
| Lamination | Single-sided or dual-sided |
| Display | 2.4" TFT-LCD color touchscreen, 240 x 320 dpi |
| Output Hopper Capacity | 100 cards |
| Ribbon Options | Transparent patch, 0.5 or 1 mil (600 prints/roll) Holographic patch, 0.6 or 1 mil (600 prints/roll) Patch with contact chip cutout, 0.5 or 1 mil (600 prints/roll) Patch with magnetic stripe cutout, 0.5 or 1 mil (600 prints/roll) Transparent varnish (1200 prints/roll) Continuous holographic varnish (1200 prints/roll) Registered holographic varnish (1200 prints/roll) |
| Card Type | PVC Composite PVC PET Recycled PET ABS1 Special varnished cards |
| Card Sizes | ISO CR-80, 2.13 x 3.37" (5.4 x 8.6 cm) |
| Card Thickness | 30 to 40 mil (0.76 to 1.00 mm) |
| Operating Conditions | Temperature: 59 to 86°F (15 to 30°C) Humidity: 20 to 65%, non-condensing |
| Storage Conditions | Temperature: 23 to 158°F (-5 to 70°C) Humidity: 20 to 70%, non-condensing |
| Power Requirements | 100-240 VAC, 50-60 Hz, 2.0 A / 24 VDC, 6.25 A |


