
Original: $13.00
-70%$13.00
$3.90The Story
Product details
| Connector Type | Spring Loaded Probe |
| Centreline Spacing | 4.75mm |
| Connector Tip Style | Waffle |
| Current Rating | 7A |
| Overall Length | 33.53mm |
| Spring Force Initial | 2.2oz |
| Spring Force Working Travel | 4.8oz |
| Product Range | EPA Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | EVERETT CHARLES TECH |
| Part Number | EPA-4H |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Connector Type | Spring Loaded Probe |
| Centreline Spacing | 4.75mm |
| Connector Tip Style | Waffle |
| Current Rating | 7A |
| Overall Length | 33.53mm |
| Spring Force Initial | 2.2oz |
| Spring Force Working Travel | 4.8oz |
| Product Range | EPA Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | EVERETT CHARLES TECH |
| Part Number | EPA-4H |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












