
Original: $0.98
-70%$0.98
$0.29The Story
- Snap-in/female screw thread M3 model
- 4mm PCB hole diameter
- 3.2mm Chassis hole diameter
- 1.6mm Board thickness
- UL94 HB Flammability rating
Industrial
Product details
| PCB Support Type | Studded Lock-In Support |
| PCB Support Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Height | 8mm |
| External Width | 4mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ETTINGER |
| Part Number | 006.53.086 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Snap-in/female screw thread M3 model
- 4mm PCB hole diameter
- 3.2mm Chassis hole diameter
- 1.6mm Board thickness
- UL94 HB Flammability rating
Industrial
Product details
| PCB Support Type | Studded Lock-In Support |
| PCB Support Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Height | 8mm |
| External Width | 4mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ETTINGER |
| Part Number | 006.53.086 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.















