
Original: $876.58
-70%$876.58
$262.97The Story
Ergotron Sit-Stand Desk Arm Overview
Work at your best sitting or standing with the polished aluminum Ergotron LX Sit-Stand Desk Arm. Easily place a screen where you need it for each project, and then reclaim more work area by folding the arm and pushing it aside during a much-needed screen break. Integrated cable management tucks cords under the arm and out of sight. Keep your technology on lock with anchor holes in the base.
- Comfortable fit � offers full monitor movement and improved ergonomics
- More motion � 20" of height adjustment lets you work sitting or standing
- Saves space � folds within inches of the back of your desk when not in use
- Large extension � your screen extends out 33" with 62" of total side-to-side motion
- Sleek build � streamlined look enhances your work area
- Quality design � built for thousands of movements by passing a 10,000-cycle test
- Locking connections between arm, extension, and base offer increased theft deterrence and prevent potential disconnections caused by jarring or impacts
- Cable management clips on the under side of the arm route and hide cords
- Certified in compliance with indoor air quality standards defined by ANSI/BIFMA pertaining to emissions of VOC (volatile organic compounds)
In the Box
- Ergotron Sit-Stand Desk Arm for Displays up to 42" (Polished Aluminum)
- Assembly Hardware
- Mounting Hardware
- Limited 10-Year Warranty
Ergotron Sit-Stand Desk Arm Specs
| Supported Screen Sizes | Up to 42" / 106.7 cm |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Load Capacity | 7 to 25 lb / 3.2 to 11.3 kg |
| Mounting-Hole Pattern | 75 x 75 to 200 x 200 mm |
| Supported Grommet Size | Width: 0.5 to 2.5" / 12.7 to 63.5 mm Depth: 2.5" / 63.5 mm |
| Desk Clamp Compatibility | 2.5" / 6.3 cm |
| Rotation Adjustment | 360° |
| Tilt Adjustment | 75° (-70 to 5°) |
| Screen Pivot (Arm) | -180 to +180° |
| Height Adjustment | 20.0" / 50.8 cm |
| Max Arm Extension Length | 33" / 83.8 cm |
| Pole Height | 18.9" / 48.00 cm |
| Weight | 19.5 lb / 8.8 kg |
| Package Weight | 19.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 28.25 x 14.75 x 7.5" |
Ergotron Sit-Stand Desk Arm Reviews
Unacceptable Monitor Wobbling
I spent two hours installing this, read every page of the manual, watched the Ergotron installation video on YouTube, and am really disappointed with this arm because my monitor wobbles like crazy. The arm is too big and lengthy, so any typing, even the lightest typing, results in dramatic screen shaking. Since my camera is built into my monitor, when I type it looks like I'm in an earthquake. My clients noticed the wobbling and said it was distracting. I purchased the LX Tall Pole model, which is much smaller and shorter, and does not wobble.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Ergotron Sit-Stand Desk Arm Overview
Work at your best sitting or standing with the polished aluminum Ergotron LX Sit-Stand Desk Arm. Easily place a screen where you need it for each project, and then reclaim more work area by folding the arm and pushing it aside during a much-needed screen break. Integrated cable management tucks cords under the arm and out of sight. Keep your technology on lock with anchor holes in the base.
- Comfortable fit � offers full monitor movement and improved ergonomics
- More motion � 20" of height adjustment lets you work sitting or standing
- Saves space � folds within inches of the back of your desk when not in use
- Large extension � your screen extends out 33" with 62" of total side-to-side motion
- Sleek build � streamlined look enhances your work area
- Quality design � built for thousands of movements by passing a 10,000-cycle test
- Locking connections between arm, extension, and base offer increased theft deterrence and prevent potential disconnections caused by jarring or impacts
- Cable management clips on the under side of the arm route and hide cords
- Certified in compliance with indoor air quality standards defined by ANSI/BIFMA pertaining to emissions of VOC (volatile organic compounds)
In the Box
- Ergotron Sit-Stand Desk Arm for Displays up to 42" (Polished Aluminum)
- Assembly Hardware
- Mounting Hardware
- Limited 10-Year Warranty
Ergotron Sit-Stand Desk Arm Specs
| Supported Screen Sizes | Up to 42" / 106.7 cm |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Load Capacity | 7 to 25 lb / 3.2 to 11.3 kg |
| Mounting-Hole Pattern | 75 x 75 to 200 x 200 mm |
| Supported Grommet Size | Width: 0.5 to 2.5" / 12.7 to 63.5 mm Depth: 2.5" / 63.5 mm |
| Desk Clamp Compatibility | 2.5" / 6.3 cm |
| Rotation Adjustment | 360° |
| Tilt Adjustment | 75° (-70 to 5°) |
| Screen Pivot (Arm) | -180 to +180° |
| Height Adjustment | 20.0" / 50.8 cm |
| Max Arm Extension Length | 33" / 83.8 cm |
| Pole Height | 18.9" / 48.00 cm |
| Weight | 19.5 lb / 8.8 kg |
| Package Weight | 19.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 28.25 x 14.75 x 7.5" |
Ergotron Sit-Stand Desk Arm Reviews
Unacceptable Monitor Wobbling
I spent two hours installing this, read every page of the manual, watched the Ergotron installation video on YouTube, and am really disappointed with this arm because my monitor wobbles like crazy. The arm is too big and lengthy, so any typing, even the lightest typing, results in dramatic screen shaking. Since my camera is built into my monitor, when I type it looks like I'm in an earthquake. My clients noticed the wobbling and said it was distracting. I purchased the LX Tall Pole model, which is much smaller and shorter, and does not wobble.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.














