
Original: $974.63
-70%$974.63
$292.39The Story
Ergotron LX Dual Stacking Arm Overview
Mount two monitors on your desk using the black Ergotron LX Dual Stacking Arm. The mount is designed to accommodate displays up to 24" with 75 x 75 or 100 x 100mm VESA patterns, weighing from 7 to 20 pounds each, and allows them to be lifted up to 13", tilted up to 75°, and panned and rotated up to 360°.
- Each arm lifts, extends, and rotates for the best view
- Place screens one over the other or on either side
- Holds two monitors up to 24" in size
- Streamlined look enhances your work area
- Folds to fit under storage shelves or cabinets
- Built for thousands of movements and passes a 10,000-cycle test
In the Box
- Ergotron LX Dual Stacking Arm for Displays up to 24" (Black)
- Assembly Hardware
- Monitor Mounting Hardware
- Limited 10-Year Warranty
Ergotron LX Dual Stacking Arm Specs
| Supported Screen Sizes | Up to 24" / 61.0Â cm |
| Maximum Monitor Height | 13.8" / 35Â cm |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Load Capacity | 20Â lb / 9.1Â kg (Per Arm) 40Â lb / 18.1Â kg (Total) |
| Mounting-Hole Pattern | 75 x 75 to 100 x 100 mm |
| Orientation | Landscape, Portrait |
| Desk Clamp Compatibility | 2.6" / 66Â mm |
| Rotation Adjustment | 360° |
| Tilt Adjustment | 75° (-5 to 70°) |
| Swivel Adjustment | 360° |
| Height Adjustment | 13.0" / 33.0Â cm |
| Max Arm Extension Length | 25.6" / 65Â cm |
| Material of Construction | Aluminum |
| Pole Diameter | 1.4" / 35Â mm |
| Pole Height | 13.3" / 337.00Â mm |
| Package Weight | 15.74 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.5 x 15.5 x 9.5" |
Ergotron LX Dual Stacking Arm Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Ergotron LX Dual Stacking Arm Overview
Mount two monitors on your desk using the black Ergotron LX Dual Stacking Arm. The mount is designed to accommodate displays up to 24" with 75 x 75 or 100 x 100mm VESA patterns, weighing from 7 to 20 pounds each, and allows them to be lifted up to 13", tilted up to 75°, and panned and rotated up to 360°.
- Each arm lifts, extends, and rotates for the best view
- Place screens one over the other or on either side
- Holds two monitors up to 24" in size
- Streamlined look enhances your work area
- Folds to fit under storage shelves or cabinets
- Built for thousands of movements and passes a 10,000-cycle test
In the Box
- Ergotron LX Dual Stacking Arm for Displays up to 24" (Black)
- Assembly Hardware
- Monitor Mounting Hardware
- Limited 10-Year Warranty
Ergotron LX Dual Stacking Arm Specs
| Supported Screen Sizes | Up to 24" / 61.0Â cm |
| Maximum Monitor Height | 13.8" / 35Â cm |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Load Capacity | 20Â lb / 9.1Â kg (Per Arm) 40Â lb / 18.1Â kg (Total) |
| Mounting-Hole Pattern | 75 x 75 to 100 x 100 mm |
| Orientation | Landscape, Portrait |
| Desk Clamp Compatibility | 2.6" / 66Â mm |
| Rotation Adjustment | 360° |
| Tilt Adjustment | 75° (-5 to 70°) |
| Swivel Adjustment | 360° |
| Height Adjustment | 13.0" / 33.0Â cm |
| Max Arm Extension Length | 25.6" / 65Â cm |
| Material of Construction | Aluminum |
| Pole Diameter | 1.4" / 35Â mm |
| Pole Height | 13.3" / 337.00Â mm |
| Package Weight | 15.74 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.5 x 15.5 x 9.5" |
Ergotron LX Dual Stacking Arm Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.














