
Original: $186.63
-70%$186.63
$55.99The Story
Ergotron HX Desk Overview
- 1Description
- 2Sturdy Fit
- 3Quick Install
- 4Reclaim Desk Space
- 5Protect Your Investment
- 6Guaranteed Compatible
- 7Simple Adjustability
Mount your Samsung 49" Odyssey G9 or other 6 to 12" thick, 28 to 42 lb display up to 49" onto your HX monitor arm with the white Ergotron HX Heavy-Duty Tilt & Pivot Attachment. It provides -5 to 15° of tilt adjustment and 360° of rotation for your compatible display, and it is designed specifically for use with HX monitor arms.
Sturdy Fit
Quick Install
Reclaim Desk Space
Protect Your Investment
Guaranteed Compatible
Simple Adjustability
In the Box
- Ergotron HX Heavy-Duty Tilt & Pivot Attachment for HX Monitor Arm (White)
- Installation Hardware
- Limited 10-Year Warranty
- Description
- Sturdy Fit
- Quick Install
- Reclaim Desk Space
- Protect Your Investment
- Guaranteed Compatible
- Simple Adjustability
Ergotron HX Desk Specs
| Compatibility | Ergotron HX Monitor Arms Samsung 49" Odyssey G9 Monitor |
| Screen Size Supported | Up to 49" / 124.46 cm |
| Weight Range | 28 to 42 lb / 12.7 to 19.1 kg for Displays with 6 to 12" / 15 to 30 cm Depths |
| VESA Compatibility | 75 x 75 & 100 x 100 mm |
| Worksurface Dimensions | Recommended Thickness: ?1" / 2.5 cm |
| Tilt Adjustment | -5 to 15° |
| Rotation | 360° |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight (Approximate) | 2 lb / 1 kg |
| Package Weight | 2.475 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8 x 7.5 x 4" |
Ergotron HX Desk Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Ergotron HX Desk Overview
- 1Description
- 2Sturdy Fit
- 3Quick Install
- 4Reclaim Desk Space
- 5Protect Your Investment
- 6Guaranteed Compatible
- 7Simple Adjustability
Mount your Samsung 49" Odyssey G9 or other 6 to 12" thick, 28 to 42 lb display up to 49" onto your HX monitor arm with the white Ergotron HX Heavy-Duty Tilt & Pivot Attachment. It provides -5 to 15° of tilt adjustment and 360° of rotation for your compatible display, and it is designed specifically for use with HX monitor arms.
Sturdy Fit
Quick Install
Reclaim Desk Space
Protect Your Investment
Guaranteed Compatible
Simple Adjustability
In the Box
- Ergotron HX Heavy-Duty Tilt & Pivot Attachment for HX Monitor Arm (White)
- Installation Hardware
- Limited 10-Year Warranty
- Description
- Sturdy Fit
- Quick Install
- Reclaim Desk Space
- Protect Your Investment
- Guaranteed Compatible
- Simple Adjustability
Ergotron HX Desk Specs
| Compatibility | Ergotron HX Monitor Arms Samsung 49" Odyssey G9 Monitor |
| Screen Size Supported | Up to 49" / 124.46 cm |
| Weight Range | 28 to 42 lb / 12.7 to 19.1 kg for Displays with 6 to 12" / 15 to 30 cm Depths |
| VESA Compatibility | 75 x 75 & 100 x 100 mm |
| Worksurface Dimensions | Recommended Thickness: ?1" / 2.5 cm |
| Tilt Adjustment | -5 to 15° |
| Rotation | 360° |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight (Approximate) | 2 lb / 1 kg |
| Package Weight | 2.475 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8 x 7.5 x 4" |
Ergotron HX Desk Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.














