
Original: $1.25
-70%$1.25
$0.38The Story
- Electrical equivalents to leaded types SIOV-S05/S07
- Maximum RMS operating voltage of 275V and DC operating voltage of 350V
- Surge current of 400A (8/20µs)
- Maximum energy absorption of 8.6J
- Maximum power dissipation of 100W
- UL and CSA approved
- Encapsulated cylindrical varistor element
- UL 94 V-0 rated flame retardant thermoplastic encapsulation
- Tinned copper alloy termination
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Communications & Networking, Safety
Footnotes
Warnings
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Clamping Voltage Vc Max | 710V |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 400A |
| Voltage Rating V DC | 350V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Varistor Case Style | 3225 |
| Product Range | B726 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Energy (10/1000uS) | 8.6J |
| Voltage Rating V AC | 275V |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B72650M0271K072 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Electrical equivalents to leaded types SIOV-S05/S07
- Maximum RMS operating voltage of 275V and DC operating voltage of 350V
- Surge current of 400A (8/20µs)
- Maximum energy absorption of 8.6J
- Maximum power dissipation of 100W
- UL and CSA approved
- Encapsulated cylindrical varistor element
- UL 94 V-0 rated flame retardant thermoplastic encapsulation
- Tinned copper alloy termination
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Communications & Networking, Safety
Footnotes
Warnings
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Clamping Voltage Vc Max | 710V |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 400A |
| Voltage Rating V DC | 350V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Varistor Case Style | 3225 |
| Product Range | B726 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Energy (10/1000uS) | 8.6J |
| Voltage Rating V AC | 275V |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B72650M0271K072 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










